Informacja Administratora

Zwierzęta chronione w Europie - innowacja pedagogiczna

W minionym tygodniu (23-27.10) dzieci z grupy II miały okazję uczestniczyć w drugim bloku tematycznym poświęconym zwierzętom zagrożonym wyginięciem w Europie. Tym razem udaliśmy się do Hiszpanii, gdzie przyjrzeliśmy się bliżej sytuacji jaszczurki skalnej oraz wilkowi iberyjskiemu. Dzieci bardzo żywo i ochoczo reagują na informacje o zwierzętach. Rozmawiamy wówczas o wszystkich aspektach związanych ze zwierzakami. Dzieciaki dostają informacje w pigułce, jak możemy chronić zagrożone gatunki będąc setki lub tysiące kilometrów od danego miejsca.

Do każdego Państwa innowacji pedagogicznej Izabeli i Łukasza Hamerskich są przygotowane drewniane puzzle z wybranymi zwierzętami. Autorzy sami wykonują te pomoce dla dzieci. Umiejętność analitycznego myślenia oraz poznanie wizerunku danego zwierzęcia pozwala dzieciakom układać nawet skomplikowane wzory puzzli. Puzzle te sprawiają dzieciom dużo radości i dlatego nawet najmłodsze dzieci sięgają po nie (czasem w asyście starszych dzieciaków, które im pomagają w odniesieniu sukcesu - ułożeniu wizerunku zwierzęcia).

Dzieci dostają informację o tym, żeby przynieść ciekawostki związane z omawianymi zwierzętami. Każde tu może się wykazać i zaistnieć w grupie.

Dzieci w czasie tego tygodnia wykonywały prace plastyczne jaszczurki oraz wilka. Jaszczurka kolorowane była kredkami tak, aby oddać wiernie umaszczenie zwierzęcia. Wilk, z racji, że jest blisko spokrewniony z wilkiem szarym, został wykonany ołówkiem - dzieciaki dostały instruktaż, jak prawidłowo wykonać rysunek i uzyskać różne odcienie szarości grafitem ołówkowym. Wszystkie prace był fenomenalne. Można było je podziwiać przy wejściu do przedszkola na tablicy.

Dodatkowym aspektem tych zajęć jest zaznaczanie na mapie Europy miejsca występowania tych zwierząt - dzieci uczą się, gdzie na mapie znajdują się określone kraje.

Dzięki wykorzystaniu ruchomego alfabetu dzieci, w zależności od możliwości, mogły przeliterować wyrazy lub je przesylabizować. Użyto także drewnianych liter, które są na wyposażeniu klasy w stałym użyciu, do stworzenia napisu "wilk iberyjski". Ten rodzaj materiału rozwojowego również pomaga dzieciom nauczyć się sylabizować i głoskować.

Na jednej z kart pracy dzieciom został przemycone jedno zwierzę, które jest zapowiedzią kolejnego miejsca w Europie. Czy domyślacie się, gdzie wędrujemy następnym razem?

Miało miejsce także uroczyste wręczenie paszportu Alicji, która podstemplowała paszport pieczątką przedszkola u Pani Dyrektor. W paszporcie tym dzieci wklejają naklejki z obrazkami omawianych zwierząt. Jest to dla nich bardzo ważne wydarzenie, gdyż naklejek nie dostaje się za nic, lecz za ciężką codzienną pracę.